Hale rolnicze

Współczesne hale rolnicze to konstrukcje, które wymagają specjalistycznego podejścia. Z roku na rok sytuacja w obrębie rolnictwa zmienia się i rozwija. Ze względu na to, realizowane przez nas projekty hal rolniczych wykonywane są przy użyciu najnowszych technologii oraz materiałów najwyższej jakości.

Charakterystyka stalowych hal rolniczych

Hale rolnicze wymagają odpowiedniego dostosowania do coraz to wyższych wymagań technologicznych stawianych przez rynek. Inwestorzy duży nacisk kładą na funkcjonalność, użyteczność i stosowanie ekonomicznych rozwiązań w budowie hal rolniczych.

Na wybór konstrukcji wpływ mają funkcja hali, gabaryty oraz zastosowana obudowa. Na funkcjonalność hali wpływają odpowiednio dobrane materiały konstrukcyjne oraz stosowanie systemów samonośnych, które zapewniają optymalne warunki magazynowania i najlepsze wykorzystanie powierzchni.

Wykorzystanie właściwej infrastruktury wpływa natomiast na wymierne korzyści w postaci wzrostu wydajności produkcji rolnej, podniesienia konkurencyjności gospodarstwa rolnego oraz zwiększenia komfortu hodowli zwierząt i bezpieczeństwa wszelkich prac gospodarskich.

Standardy projektowe hal rolniczych MCM Project

W zależności od predestynacji, hale rolnicze projektowane są według indywidualnych potrzeb Inwestorów. Przy budowach chlewni należy rozpatrzeć rozwiązanie połączenia ścian prefabrykowanych z murowanymi w celach ekonomicznych, jak również zastosowanie podwieszanych stropów dachowych w celu utrzymania odpowiedniej wentylacji i dostępu powietrza.

Obory konstruuje się z myślą o dwu, trzy lub czterorzędowych systemach nośnych, uwzględniających ilość zwierząt, objętość obornika, umiejscowienie maszyn i wyposażenia budynku. Kurniki zaś wymagają szczególnej uwagi pod względem systemów wentylacji i stworzenia optymalnych warunków higienicznych. Konstrukcje magazynów płodów rolnych są wykonywane w taki sposób, by były zdatne do odmiennego zaadaptowania. Proponujemy różnego rodzaju połączenia elementów prefabrykowanych, które pozwolą na jak najbardziej ergonomiczne przechowywanie zbóż.

Projekty aranżowane przez firmę MCM Project dają szerokie możliwości doboru odpowiednich materiałów, dzięki czemu jesteśmy w stanie wybrać konstrukcję najlepiej dopasowaną do magazynowanych produktów czy docelowego przeznaczenia hali rolniczej.

Profesjonalna analiza potrzeb w procesie projektowania

Przed przystąpieniem do ofertowania i projektowania dokładnie analizujemy każdy obiekt rolniczy, tak by wygenerować parametry dostosowane do jego przeznaczenia. Inne wymagania stawiane są bowiem budynkom inwentarskim, inne magazynom płodów rolnych, a jeszcze inne sortowniom warzyw i owoców. Wymiary hal rolniczych są więc dobierane w taki sposób, by spełniać podstawowe parametry użytkowe, wynikające z ich charakteru.

Podstawowym parametrem przy projektowaniu obór, chlewni, kurników jest ilość inwentarza oraz dobrostan zwierząt w hodowli. Ich ilość ma szczególny wpływ na gabaryty budynku inwentarskiego, sposób jego wentylacji i doświetlenia. Determinuje ona również ilość i rodzaje podajników pasz oraz wodopojów, które mają wpływ na konstrukcje hali jako obciążenia technologiczne. Należy również pamiętać, że konstrukcję stalową należy dodatkowo zabezpieczać przed agresywnym środowiskiem pod względem składu chemicznego (np. zawartość azotu).

Właściwe wykończenie hal rolniczych

Wpływ na typ obudowy hal rolniczych mają zróżnicowane wymogi dotyczące hodowli zwierząt i przechowywania płodów rolnych. W przypadku budynków inwentarskich, dodatkową wentylację i doświetlenie obiektu światłem naturalnym zapewniają podnoszone siatki i żaluzje, ściany wykonywane w technologii murowanej oraz świetliki dachowe.

W ofercie MCM Project znajduje się wiele rodzajów hal stalowych dla rolnictwa:

  • magazyny płodów rolnych (chłodnie, mroźnie)
  • sortownie owoców i warzyw
  • budynki inwentarskie (obory, kurniki, chlewnie)
  • garaże sprzętu rolniczego
Wyceń inwestycję

Przykładowe realizacje hal rolniczych

Hala produkcyjna REMOG
INVEST-ROL

Przy realizacji inwestycji dla firmy Invest-Rol odpowiedzialni byliśmy za przygotowanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej oraz uzyskanie pozwolenia na budowę stalowej hali rolniczo-magazynowej. Zakres prac przewidywał dostawę oraz montaż hali z obudową i akcesoriami, a także wykonanie fundamentów hali oraz posadzki przemysłowej z podbudową. Hala rolnicza Invest-Rol o łącznej powierzchni 1.008 m2 przystosowana jest do dystrybucji maszyn i sprzętu rolniczego, posiada także część sprzedażową, w której obsługiwani są klienci firmy.

Strefa kontaktu

Dane kontaktowe

MCM PROJECT Sp. z o.o.
ul. Obywatelska 103
94-104, Łódź
Sekretariat: +48 42 637 20 34
Fax: +48 42 637 20 39
E-mail: oferty@mcmproject.com.pl

Dział sprzedaży: +48 571 236 812
(Piotr Herman)

Dział sprzedaży: +48 501 835 031
(Joanna Członka)

Dział ofert/dotacji: +48 885 452 500
(Paweł Fabijański)

+48 534 671 164
(Ewelina Miszczak)