Utrzymanie dachów płaskich

Większość budynków wielko powierzchniowych posiada dach płaski – tzn., że jego nachylenie nie przekracza 25 stopni. Utrzymanie budynku o powierzchni kilku hektarów wymaga od obsługi wysokiej kultury technicznej. A to dlatego, że dachy tych budynków odpowiadają za bezpieczeństwo całego budynku, ludzi oraz mienia wewnątrz.

Utrzymanie dachów płaskich

Większość budynków wielkopowierzchniowych posiada dach płaski – tzn., że jego nachylenie nie przekracza 25 stopni. Utrzymanie budynku o powierzchni kilku hektarów wymaga od obsługi wysokiej kultury technicznej. A to dlatego, że dachy tych budynków odpowiadają za bezpieczeństwo całego budynku, ludzi oraz mienia wewnątrz.

Do podstawowych czynności konserwacyjnych należą:

  • przegląd i oczyszczenie wpustów dachowych, rynien, rur spustowych oraz przelewów awaryjnych
  • detekcja oraz likwidacja przecieków, oraz wysuszenie warstw izolacji
  • niedopuszczenie do przeciążeń wskutek pokrywy śnieżnej lub spiętrzenia wody.


Zaniedbania ww. obowiązków może prowadzić do szybszego zużycia dachu a nawet do katastrofalnych skutków.

Najprostszym przykładem może gwałtowna nawałnica i niedostateczna drożność wpustów aby doszło do spiętrzenia wody i lokalnego lub całkowitego przeciążenia dachu.

Nadzór ludzki może się okazać niedostateczny, a wczesne wykrycie nieprawidłowości może ocalić od dużych strat materialnych i w ludziach.

Inteligentne dachy płaskie

Specjalnie na poczet takich problemów, z którymi borykają się właściciele magazynów, centrów logistycznych, czy galerii handlowych powstał system S-One firmy Sense ing sp. z o.o., system zarządzania dachami, którego zadaniem jest zmniejszenie ryzyka wszelkich uszkodzeń dachu płaskiego.

Laserowe sensory umieszczone pod dachem kontrolują jego obciążenie. Mierzą one zmianę ugięcia belki i wyświetlaj wynik w aplikacji internetowej. Ilość sensorów zależy od powierzchni, bądź rodzaju konstrukcji, jaka została objęta nadzorem. Gdy dopuszczalny próg ugięcia konstrukcji dachu zostaje przekroczony, inteligentny system wysyła do właściciela lub użytkownika powiadomienie SMS lub e-mail o przeciążeniu jednego, bądź wielu punktów dachu. System zapisuje również wyniki pomiarów w chmurze, dzięki czemu użytkownik ma wgląd we wcześniejsze dane pomiarowe.

Monitoring dachu

Dzięki połączonej z systemem dedykowanej aplikacji mobilnej można również śledzić prognozy nadchodzącej pogody. Dostęp do aplikacji mają tylko zarejestrowani użytkownicy. Właściciel zostanie poinformowany o zbliżających się opadach oraz o ich szacunkowej ilości, aby nie dopuścić do możliwego przeciążenia dachu płaskiego. To jednak nie jedyne zalety aplikacji. Dzięki niej użytkownik może też łatwy i szybki sposób zamówić ekipę odśnieżającą oraz kontrolować przebieg odśnieżania.

System Sense S-One to opatentowana metoda pomiaru pionowych ugięć za pomocą poziomej wiązki laserowej, dzięki czemu budynek jest stale kontrolowany pod względami bezpieczeństwa. Dodatkowo system reaguje na obciążenia spowodowane nasiąknięciem izolacji termicznej dachu w sytuacjach, gdy pokrycie jest uszkodzone lub nieszczelne.

O Firmie

Pomysłodawca systemu S-One Sense Monitoring Sp. z o.o. to młoda firma, w której poczet wchodzą doświadczeni inżynierowie budownictwa, geodezji i informatyki. Na swoim koncie ma liczne wyróżnienia, m.in. laur drugiej edycji konkursu Startupy w Pałacu czy zwycięstwo w kategorii Smart City w konkursie European Startup Awards 2017, który zrzesza młode przedsiębiorstwa z Europy Środkowej. Jedyny polski startup w Top10 na Wolves Summit.

System Sense S-One stosowany jest obecnie w budynkach o łącznej powierzchni 400 000 m2, m.in. w halach logistycznych, sklepach wielkopowierzchniowych czy zakładach produkcyjnych.


Strefa kontaktu

Dane kontaktowe

MCM PROJECT Sp. z o.o.
ul. Obywatelska 103
94-104, Łódź
Sekretariat: +48 42 637 20 34
Fax: +48 42 637 20 39
E-mail: oferty@mcmproject.com.pl

Dział sprzedaży: +48 571 236 812
(Piotr Herman)

Dział sprzedaży: +48 501 835 031
(Joanna Członka)

Dział ofert/dotacji: +48 885 452 500
(Paweł Fabijański)

+48 534 671 164
(Ewelina Miszczak)