Hale stalowe a murowane - zalety technologii modułowej

Decydując się na budowę hali, inwestor staje przed wyborem optymalnego rozwiązania konstrukcyjno-materiałowego. Jakich materiałów użyć, aby hala w zależności od jej przeznaczenia: ha la produkcyjna, magazynowa, sportowa, usługowa czy rolnicza spełniała wszystkie stawiane jej wymagania i była wykonana szybko, tanio i solidnie? Często wybór sprowadza się do pytania: hala murowana czy stalowa?

Budowę hal możemy podzielić na dwa główne systemy:

  • obiekty w technologii tradycyjnej, gdzie główna konstrukcja wykonana jest z żelbetu, ściany są murowane a do konstrukcji dachu najczęściej wykorzystuje się elementy drewniane
  • nowoczesne hale stalowe systemowe, gdzie główną konstrukcję nośną ścian i dachu stanowią prefabrykowane elementy stalowe, obudowa ścian i dachu również wykonana jest w systemie stalowym.

Głównymi kryteriami przy wyborze odpowiedniej technologii budowy hali są: czas realizacji, trwałość obiektu, koszty eksploatacji, oczekiwania ubezpieczyciela, możliwość adaptacji i rozbudowy i przede wszystkim cena.

Czas realizacji inwestycji

Krótki czas realizacji to argument który wyróżnia hale stalowe modułowe od tradycyjnych hal murowanych. Rozwiązania konstrukcyjne hal stalowych pozwalają skrócić czas budowy do niezbędnego minimum – proste, nieduże fundamenty, gotowa sprefabrykowana konstrukcja, która wymaga tylko montażu, systemowe rozwiązania obudowy ścian i dachu to elementy, które przyśpieszają cały proces budowlany ale również pozwalają na budowę hali praktycznie przez cały rok bez względu na warunki atmosferyczne.

Hale stalowe - oszczędność pieniędzy

Oszczędza się czas ale również pieniądze. Koszty budowy hal typu lekkiego z obudową systemową przy dzisiejszych cenach materiałów zostawiają w tyle tradycyjne hale murowane. Na koszty duży wpływ mają również czas montażu i ilość pracowników zaangażowanych w budowę co przy dzisiejszej sytuacji na rynku pracy przemawia również na korzyść hal stalowych.

Hala magazynowa - murowana czy stalowa?

To częste pytanie, które pojawia się jeśli rozpatrujemy trwałość i warunki ochrony pożarowej przyszłego magazynu. Hale murowane na ogół są bardzo wytrzymałe i odporne na działanie ognia ale hale stalowe pod tym względem wcale im nie ustępują. Odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne w połączeniu z systemem zabezpieczeń ogniowych i korozyjnych to recepta na eksploatację hali stalowej przez długie lata.

Możliwości adaptacyjne hal stalowych

Możliwości adaptacyjne to kolejna sprawa do rozpatrzenia przy wyborze rodzaju hali. Dzięki rozwiązaniom modułowym hale stalowe można w dowolny sposób i o dowolną wielkość rozbudowywać. Istnieje możliwość przeniesienia całej konstrukcji hali w inne miejsce tracąc przy tym wyłącznie koszty wykonania prac fundamentowych. Przy halach murowanych pole manewru mamy nieporównywalnie mniejsze.

Koszty eksploatacji hal stalowych i murowanych

Koszty eksploatacji dla obu systemów są podobne, ponieważ i w jednym i drugim przypadku musimy spełnić przy budowie obiektu odpowiednie wymogi izolacyjności termicznej przegród budowlanych określone w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Mając na uwadze główne kryteria technologii budowy hali, możemy z łatwością stwierdzić, że hale stalowe nie ustępują w żadnym punkcie halom murowanym a to co jest najważniejsze dla inwestorów czyli koszty i czas realizacji przemawiają na korzyść konstrukcji stalowych.

Strefa kontaktu

Dane kontaktowe

MCM PROJECT Sp. z o.o.
ul. Obywatelska 103
94-104, Łódź
Sekretariat: +48 42 637 20 34
Fax: +48 42 637 20 39
E-mail: oferty@mcmproject.com.pl

Dział sprzedaży: +48 571 236 812
(Piotr Herman)

Dział sprzedaży: +48 501 835 031
(Joanna Członka)

Dział ofert/dotacji: +48 885 452 500
(Paweł Fabijański)

+48 534 671 164
(Ewelina Miszczak)