Nowoczesne, ekologiczne hale magazynowe - charakterystyka

W obecnych czasach znacznie wzrasta znaczenie efektywności energetycznej w budownictwie magazynowym, kiedy to wydatek poniesiony na inwestycję w halę magazynową musi się zwrócić w okresie od kilku do maksymalnie kilkunastu lat. Dodatkowo środowiskowe podejście zarówno w budowie, jak i eksploatacji hal magazynowych to coraz ważniejszy trend na polskim rynku hal magazynowo -przemysłowych.

Aby hala magazynowa odpowiadała kryteriom środowiskowego podejścia do budownictwa muszą być spełnione konkretne warunki zarówno dotyczące realizacji tejże hali, materiałów budowlanych, jak i zarządzania jej otoczeniem.

Inwestorzy coraz częściej dbają o to, by ich hale magazynowe wyposażone były w szereg systemów kontrolujących np. zużycie wody, czy w energooszczędne systemy klimatyzacji i wentylacji oraz systemy świetlne i grzewczo-chłodzące pozwalające uzyskać znaczące oszczędności w zakresie zużycia mediów w całym budynku.

Źródła energii w halach stalowych

Jednym z najważniejszych źródeł kosztów eksploatacji hali magazynowej jest energia elektryczna zasilająca systemy oświetlenia, wentylacji, klimatyzacji i urządzeń magazynowych. W celu podniesienia efektywności energetycznej hali magazynowej, część zapotrzebowania można pokryć całkowicie darmową energią solarną generowaną przez cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne dla hal stalowych.

Niewykorzystane, duże powierzchnie dachów płaskich lub skośnych tych hal magazynowych mogą być idealnym miejscem montażu systemu fotowoltaicznego, jednak pod warunkiem zastosowania lekkich konstrukcji, które nie obciążają połaci dachu. Moduły cienkowarstwowe naszych dostawców zostały opracowane pod kątem optymalnego wykorzystania dostępnej powierzchni i maksymalnej opłacalności ekonomicznej.

Moduły fotowoltaiczne przystosowane są do montażu na dachach skośnych, pokrytych blachą trapezową lub falistą. Montaż odbywa się wtedy, stosownie do rodzaju pokrycia, z wykorzystaniem profili przymocowanych do dachu łącznikami gwintowymi (blacha falista) lub profili połączonych ze wspornikami (blacha trapezowa).

Nowoczesna hala produkcyjno-magazynowa

Nowoczesna hala produkcyjno-magazynowa, PARTEC (zobacz realizację)

W miesiącach letnich wydajność paneli fotowoltaicznych sięga nawet 100%, co jest niemożliwe w przypadku tradycyjnych technologii krystalicznych. Natomiast w miesiącach charakteryzujących się niskim nasłonecznieniem sprawność pozyskiwania energii przekracza 40 a nawet 50%.

Oświetlenie i systemy chłodzenia 

Ciekawą alternatywą dedykowaną hali magazynowej może być instalacja inteligentnego oświetlenia strefowego LED sterowanego czujnikami ruchu.

Kolejnym rozwiązaniem dedykowanym hali magazynowej może być system chłodzenia oparty na technologii CO2, zapewniający między innymi niskie zużycie energii oraz wysoki poziom ochrony środowiska naturalnego.

Inwestorzy coraz częściej dostrzegają że decydując się na budowanie ekologicznych hal magazynowych zyskują na wielu płaszczyznach – od optymalizacji kosztów prowadzenia swojego biznesu po korzyści wizerunkowe.

Jeżeli rozważają Państwo budowę ekologicznej hali, zachęcamy do kontaktu z naszymi konsultantami!

Strefa kontaktu

Dane kontaktowe

MCM PROJECT Sp. z o.o.
ul. Obywatelska 103
94-104, Łódź
Sekretariat: +48 42 637 20 34
Fax: +48 42 637 20 39
E-mail: oferty@mcmproject.com.pl

Dział sprzedaży: +48 571 236 812
(Piotr Herman)

Dział sprzedaży: +48 501 835 031
(Joanna Członka)

Dział ofert/dotacji: +48 885 452 500
(Paweł Fabijański)

+48 534 671 164
(Ewelina Miszczak)